Outdoor club :: Akce :: Vector III :: Aktuality

Aktuality

  • 12.2.2008 16:43

Epedice Vector III: Istanbul +4 stupně, déšť. Výlet do města. Odlet z Turecka zahájen polštářovou bitkou a celonoční pitkou. Ráno přátelská návštěva prvního důstojníka. Cape Town + 24 stupňů, jasno.

  • 24.2.2008 8:11

Minulé 3 dny v horách Lesotha, 2 koňské treky a sklaní lezení. Černoši přítelští, pivo vynikající. Včera během přejezdu Lesotha došel jednomu vozu benzin. V Lesothu není bezolovnatý benzín. V noci silná bouře, dnes ráno já (Šťovík - poznámka redaktorky) a Pampalini 60 km přes obtížný pas do JAR pro benzín. Leč návrat stejnou cestou pro obtížnost terénu nemožný, objezd Dračích hor severně, cca 400 km. Protože Lesotho nemá GSM signál, víte to dřív než zbytek skupiny. Všichni OK. Zítra výstup na Thabana Ntleyana, 3482 mnm.

  • 1.3.2008 11:37

Potíže s palivem vyřešeny, nejvyšší hora Jižní Afriky Thaba Ntleyana 3482mnm úspěšně dosažena. Po přejezdu do Drakensberg dvoudenní trek po cestách, které existují pouze v mapách. Dnes hroši a krokouši v laguně Santa Lucia, dále vyrážíme směr Swaziland a Kruger Park.

  • 6.3.2008 13:40

Tři dny v Krugerově parku intenzivní safari, antilopy, žirafy, obklíčení slony a opicemi, 2x2 lvi, leopard v roští. Peníze a zásoby došly. Míříme na letiště do Joburgu.

  • Všude dobře, tak co doma...


Expedice Vector III v základních údajích:

počet členů: 11
počet dní: 26
navštívené země: Turecko (Türkyie), Jihoafrická republika (Republic of South Africa/Zuid Afrika), království Lesotho, království Svazijsko (Swaziland)
Odjezd: 11.2., Praha
Návrat: 7.3., Praha

Výstupy a výstupky: Lví hlava (Lions head), Cape Town. Stolová hora (Table mountain/Tafelsberg), Cape Town/Kaapstadt. Morija, zkamenělé stopy prapštrosa Lesothosaura, Lesotho. Lezení na skalním bloku Cell Block 12/D5, Semonkong, Lesotho. Thabana Ntleyana (3.842 m), nejvyšší bod jižní Afriky, Lesotho. Dvoudenní průstup Drakensberg po značených necestách (V mapách existují, v terénu nikoli), Lotheni, Kwa Zulu Natal, JAR.

Další aktivity a zajímavé cíle:
Mys Dobré naděje (Cape of Good hope, Cabo l'Esperanza), nejvzdálenější bod afrického kontinentu severozápadním směrem
Střelkový mys (L'Agulhas), nejjižnější bod Afriky
Speleologicky laděný návštěvný okruh Cango Caves Oudtshorrn, dobrodružství poněkud instantní, ale i tak různé průlezy, chodbičky, sluje, dómy a šachtičky mimo běžný návštěvní okruh stály za to.
Dva jednodenní okruhy na koňském hřbetě, Semonkong, centrální Lesotho. Nejvyšší vodopád jižní Afriky Maletsunyane Falls, 192 m
Průjezd N.P. Mlilwane na bicyklech nevídané ubohosti, Swaziland
Překonání off roadové výzvy Sanipass

Expediční vozy:
Mahindra Scorpio, 5 osob, diesel. Náhon na zadní kola
Chevrolet Captiva, 6 osob, benzín. Náhon na přední kola
Ujeto celkem cca 6.000 km.

Závady:
Mahindra: překročení garanční prohlídky o 4.000 km. Špatný tah, ucpaný vzduchový filtr, lehký požár v motorovém prostoru
Captiva (též Leštěnka) trvale svítící kontrolka Katalyzátoru či podobná výzva Check Engine (oznamuje, že Češi mají angínu)

Nejčastěji nebo nejzajímavější pozorovaná zvířata:
Sloni (N.P. Addo, Kruger)
Antilopa Kudu (N.P. Addo, Hluhluwe, Kruger)
Antilopa impala (N.P. Hluhluwe, Kruger)
Antilopa voduška (N.P. Kruger)
Antilopa skákavá (N.P. Mountain zebra, N.P. Addo)
Prase bradavičnaté (N.P. Addo, Hluhluwe, Kruger, Mlilwane)
Antilopa nyala (N.P. Mlilwane, Hluhluwe)
Zebra horská (N.P. Mountain zebra)
Zebra stepní (N.P. Addo, Hluhluwe, Kruger, Mlilwane)
Nosorožec černý (N.P. Hluhluwe)
Žirafa (N.P. Hluhluwe, Kruger)
Lev a spol. (N.P. Kruger)
Pakůň lekavý (N.P. Addo, Mountain zebra, Kruger)
Šakal čabrakový (N.P. Addo, Kruger)
Hroch (Laguna St.Lucie, Mlilwane, Kruger)
Krokodýl (Laguna St. Lucie, Mlilwane, Kruger)
Opice pavián a kočkodan průběžně
Daman Kapský průběžně
Hyena skvrnitá (N.P. Kruger)
Leopard (Laguna St. Lucie, Kruger)
Želva leopardí (N.P. Addo, Kruger)
Pavouk Bílá vdova
Buvol vodní (N.P. Addo, Kruger)
Supi
Orel jasnohlasý
volavky roztodivné

Ozbrojené konflikty:
Lesotho, pole mezi Maseru a Morija
Lesotho, opuštěná pískovna u Nazarethu
Oboje hlídka místní domobrany v teplákových soupravách rozličných barev a střihů s jediným pojícím prvkem – střelnou zbraní v ruce.

Neozbrojené konflikty:
Zuzana – proti všem, Sanipass
Calvera – Šťovka, neustále
Jana – ovce, příležitostně

Dalo by se říct: konec dobrý, všechno dobré. 26 dní expedice je v pekle, jako zatím Šťovíkův batoh, ztracený na letecké lince z Joburgu do Istanbulu... tak ať je batohu zemská tíže lehká a jen co se vrátí, můžeme plánovat, kam dál. Přece kamkoli, pokud je to kupředu...

  • 20.3.2008
Poslední člen expedice, Šťovíkův batoh Gemma 60, zašantročený někde mezi kontinenty dorazil šťastně nepoškozený domů z Istanbul se čtyřdenním zpožděním. Batoh i obsah jsou v pořádku a celá expedice se tak včetně finále může prohlásit za veleúspěšnou. Sémovy a Bleskovy fotky již na webu..