Outdoor club :: Akce :: Hory :: Karabina XX.

Karabina XX.

Ortler/Ortles, 3.905m

nejvyšší hora Tyrolska, dříve i nejvyšší hora Rakouska-Uherska

Termín:

(26) 27-30.9.2012

Odjezd:

26.9.2010 ve 20:30; místo srazu sektor A

Návrat:

1.10.2012 brzy ráno

Oblast:

Alto Adige – Jižní Tyroly, Sulden (Stelvio)

Charakteristika:

Horský výstup tzv. „na těžko“, tj. primárně bez podpory horských chat. Trasy vedou převážně běžným turistickým a středně náročným ledovcovým terénem. Nástup po turistických cestách vysokohorským pásem stromů, luk a křovin. V rámci aklimatizace pokus o výstup na Gran Zebru (Königstein) skalnatým a suťovým pásmem, dále po ledovci. Výstup na Ortler vede po nestabilním kamenitém terénu, lehkou feratou zajištěnou řetězem, 50 m exponovaným skalnatým hřebínkem a po strmém ledovcovém výšvihu (15m). Převážnou část výstupu tvoří dlouhá neexponovaná ledovcová túra na vrchol ve výšce 3905 m. Orientační teploty: v noci od –10 do +5°C, přes den od – 5  do 20°C. Záleží především na počasí.

Povinné vybavení:

sedací úvaz s odsedávací smyčkou (a karabinou), min. 4 další karabiny se zámkem, prsací úvaz, slaňovací osma (nebo jiné jistítko a slanítko), mačky, cepín, spacák, karimatka, návleky, lžíce, hrnek, čepice, čelovka, membránové kalhoty a bunda. Rukavice tenké+tlusté. Boty co nejpevnější (C,D) a impregnované. Kajakové pádlo levé. Použití ferratového setu, prsního úvazu a helmy  je na osobním uvážení účastníka výstupu. K vlastnímu výstupu není nezbytné, ale v oblasti se nachází krátká exponovaná ferata (obtížnost E, cca 2 hod).

Pojištění léčebných výloh – např. celoroční Alpenverein, Victoria, nebo jednorázové Uniqua, ČP aj., min 60 € pro osobní potřebu v nepředvídatelných případech – ubytování v chatě při špatném počasí (20 EUR/noc),  neodolatelná chuť na pivo či svařák.

Ubytování:

ve stanech, pouze při mimořádné události  chata.

Doprava:

osobními automobily

Strava:

skupinová, vaření na plynu. Množství a druh kalorických bombiček, nutričních doplňovadel na individuálním uvážení podle chuti a zkušeností.

Cena:

2800,- Kč

Cena zahrnuje: dopravu tam a zpět včetně silničních a dálničních poplatků, mapové podklady,  společnou stravu.

Cena nezahrnuje: pojištění léčebných výloh, event. ubytování a stravu v chatě, půjčovné horolezeckého materiálu.

Horolezecký materiál zajišťuje pořadatel na základě předloženého seznamu v dostatečném předstihu (do 20.9). Kompletní materiál (sedák, prsák, karabiny, smyce, mačky, cepín atd. cca 1000,- Kč). Za svěřený materiál nese každý plnou odpovědnost, při případné ztrátě či poškození uhradí vzniklou škodu. Jedná se o nekomerční soukromý nevýdělečný projekt a každý se ho účastní na vlastní riziko.

Limity a omezení:

max. 10 osob.

Přihlašování do 20.9.2012 v králikárně outdoor-clubu.

Šťovik