Outdoor club :: Akce :: Vector V

Vector V

WILDERNESS EXPEDITION

„project Caprivi“

Expedice Vector 5 navazuje a doplňuje předešlé dvě africké expedice Vector III (Zuid Afrika) a Vector IV – Transafrikeena. Cílem této expedice je pokrýt chybějící části v jižní oblasti afrického kontinentu mezi Kapským Městem a Viktoriinými vodopády. Navštívením plánovaných zemí se navíc cestovatelsky propojí pobřeží Indického a Atlantského oceánu podobně, jako se o to snažil německý říšský kancléř Leo von Caprivi. I když po něm zůstal na mapě Afriky nesmyslný „koloniální kostlivec“ v podobě Capriviho pruhu, atraktivita nápadu jako cesty napříč Afrikou od pobřeží k pobřeží zůstává. Expedice Vector 5 tedy kopíruje jak cestu Emila Holuba k Vic Falls, tak ideu von Capriviho, i když vlastní pruh tentokrát zůstane mimo trasu výpravy.

na safari

Zaměření:

kultura, historie, sport, poznávání a cestování jako takové

Sportovní zaměření:

tzv. outdoorové aktivity – sporty v přírodě. Turistika, horská turistika, horolezecké výstupy, rafting (kajak) apod. Program bude postaven tak, aby sportovní aktivity nebyly součástí nezbytného postupu. Míru fyzické zátěže a obtížnost si tak může každý regulovat sám.

most přes kaňon Zambezi

Trasa, stručný program, lokalizace:

 • Johannesburg, pouze jako výchozí bod (JAR)
 • Kruger national park, severní oblasti, savana – safari (JAR)
 • pravděpodobně průjezd Mozambikem do Zimbabwe
 • Great Zimbabwe, ruiny staré civilizace – historie (Zimbabwe)
 • Bulawayo – kultura (Zimbabwe)
 • Victoria Falls a Livingstone – příroda kolem Viktoriiných vodopádů, rafting na Zambezi, kultura, historie (Zimbabwe a Zambie)
 • N.P. Chobe a N.P. delta Okavanga – safari (Botswana)
 • N.P. Etosha – safari, spíše bushveld (Namibie)
 • Brandberg, 2500 m n.m., nejvyšší hora Namibie – horské túry (Namibie)
 • Spitzkoppe, tzv. namibijský Matterhorn, 1341 m. Treky, ev. lehčí horolezecké výstupy (Namibie)
 • Walvis Bay – pobřeží Atlantiku, příroda (Namibie)
 • Swakopmund, německé koloniální město – kultura a historie (Namibie)
 • Windhoek, hlavní město – kultura, historie (Namibie)
 • Duny pouště Namib – příroda, turistika (Namibie)
 • Orange River – sport, turistika, rafty nebo kanoe na  hraniční řece (JAR/Namibie)
 • Cape Town a okolí – sport, kultura; výstup na Stolovou horu a Lví hlavu, víno ve Stellenboschi, Mys Dobré naděje atp., odlet (JAR)

Místa a oblasti jsou seřazeny chronologicky podle plánované trasy, která se může významně měnit.

Plánovaný program je nezávazný, vytyčuje pouze hrubou trasu po území jižní Afriky. Zahrnuje v podstatě maximum možných míst k navštívení, včetně povrchní informace o aktivitách – tj. co tam asi tak je a co se tam dá dělat. Vlastní program se bude průběžně upravovat (a omezovat) podle sjízdnosti silnic, počasí a časových možností. Je též možné na trase a v jejím okolí vyčenichat (před cestou i v jejím průběhu) další body programu a vyhandlovat je za tyto předběžné.

Propozice:

Výprava je koncipována jako expedice. Cestuje se v osobních, poloterénních nebo terénních automobilech z půjčovny. Noclehy podle situace a okolností ve volné přírodě, v kempech nebo backpackerech. Podle potřeby mohou být kvůli bezpečnosti rozepsány noční hlídky, kterých se účastní všichni bez výjimky. Základní strava je společná a na její přípravě se podle možností podílejí všichni. Rozhodování o trase a načasování je s přihlédnutím k námětům a návrhům účastníků plně v kompetenci vedoucího výpravy.

duny pouště Namib

Navštívené státy a jejich režimy:

 • JAR (bez víza)
 • Mozambik (vízum)
 • Zimbabwe (vízum)
 • Zambie (vízum)
 • Botswana (vízum)
 • Namibie (vízum)

Všechna víza se budou obstarávat předem. Protože většina z nich se dostává ve Vídni, v Berlíně nebo třeba v Londýně (Botswana), je potřeba začít s jejich vyřizováním v dostatečném předstihu.

Termín:

Celková délka expedice je 26-27 dní (podle letenek) v období 20.2.-20.3.2014 (nejzazší termíny)

Max. počet členů:

12

Nezbytné předpoklady:

schopnost týmové spolupráce, tolerance, přizpůsobivost, flexibilita, zkušenosti s dlouhodobým pobytem v přírodě (spaní pod širákem) bez zázemí (sprchy, praní prádla, internet). Fyzická zdatnost je výhodou.

Klima (předpoklad):

subtropické a tropické, kontinentální i oceánské – odpovídající zeměpisné šířce a období nedlouho po období dešťů. Nejsou výjimkou přívalové deště a prudké bouře.

západní Kapsko

Strava:

společná základní strava získaná a doplňovaná z místních zdrojů. Vaření na benzínových vařičích.

Cena:

předběžně 55.000,- Kč.

Zahrnuje: dopravu, tj. letenky tam a zpět, provoz automobilů vč. půjčovného, pohonných hmot, silničních a dálničních poplatků,

základní společnou stravu, nezbytné mapové podklady.

Nezahrnuje: pojištění (úrazové ani léčebných výloh), vstupné do objektů, sportovní a jiné programy přes místní operátory.

Poznámka:

nejedná se o předem kalkulovaný (a vyzkoušený) zájezd, ale o rozpočtovou akci. Není zde započítán ani zisk, ale ani riziko. Může se proto stát, že předběžně stanovená cena nepokryje náklady a finanční prostředky se budou po návratu muset navýšit. Pořadatel garantuje, že případní celkové dorovnání nepřekročí 20% z ceny expedice, pokud se již cestou nedohodneme ve všeobecné shodě jinak.

Vedoucím expedice je Jan Šťovíček

Přihlášky a informace:

zájemci o expedici a další informace (abychom věděli, s kým tak asi počítat a na koho se obracet s následnými podrobnějšími informacemi ohledně víz, pojištění a očkování) do 20.7.2013 (bez zálohy)  Jan Šťovíček, 605 533 721, e-mail: vector.exp@gmail.com

Definitivní uzávěrka závazných přihlášek:

30.9.2013 se zálohou odpovídající výši letenky, cca 20-25.000 Kč.

Upozornění:

čím dříve se sestaví expediční tým, tím levnější budou letenky.

15.5.2013

Jan Šťovíček