Outdoor club :: Akce :: Vector III :: Propozice

Propozice

V E C T O R I I I .

WILDERNESS EXPEDITION

Z U I D A F R I K A 2 0 0 8

...KAMKOLI, POKUD JE TO KUPŘEDU.

Cílová země: Jihoafrická Republika (JAR), Lesotho

Doprava: do cílové země letecky, v JAR vypůjčenými osobními nebo poloterénními automobily
Termín: (9)10.2.-7.3.2008. Může být zkráceno v souvislosti s aktuální dostupností letenek.
Celkem dní: 27 (z toho pracovních 20)

Plán expedice:

JAR: Přílet do Cape Town, výstup na Stolovou horu. Bouřlivý mys, přejmenovaný portugalským králem na Mys Dobré naděje, aby neděsil námořníky. Nejjižnější bod afrického kontinentu Střelkový mys, vápencové jeskyně v Oudtshornu. Pštrosí farmy (a samozřejmě smažená pštrosí vejce!!!), Safari – národní parky Addo se slony, Mountain Zebra plný horských zeber, pakoňů a antilop, Krugerův národní park snad se vším, co v Africe žije včetně fenomenálních velkých koček (leopard, gepard, lev). Krokodýli a hroši laguně St. Lucia, treky a horské túry v Dračích horách (Drakensberg) a samozřejmě pokus o výstup na nejvyšší horu Jihoafriky Mafadi (3.446m). Dílčí přestávky na plážích Indického oceánu u Knysny a Durbanu.
Lesotho: malé horské království uprostřed JAR. Krajina podobná Skotsku, časté přeháňky, zvlněná vysočina, hluboká údolí. Nejpoužívanějším recentním dopravním prostředkem je kůň, protože do mnoha vesnic se autem nelze dostat, proto je v Lesothském plánu vícedenní trail na koni; vícedenní pěší túry nejsou vhodné pro minimum cest (rozblácených) a vysokou trávu (mokrou). Přestože Lesotho patří k hlavním expedičním cílům, vstup do království je nejistý, protože občan ČR potřebuje do Lesotha vízum, které lze opatřit až v Africe a vyřízení trvá týden (nehledě na to, že stojí asi 5000 Kč). V západní části země nejvyšší hora Lesotha a Jižní Afriky vůbec Thabana Ntlenyana (3.482m). Pokud by se vstup do Lesotha nezdařil ádným z hraničních přechodů, náhradní program v N.P. Golden Gate (pískovcové skály, pěší túry) a Royal Natal na území Zulu (Kwazulu Natal, svaz kmenů skupiny Zulu).
Podle možností průjezd druhým královstvím Swaziland (Svazijsko, nikoli Svahilsko) a zakončení expedice
v Johanesburgu, opět podle možností návštěvou zlatých dolů, abychom se finančně trochu zahojili.
Zaměření a náročnost: největší důraz expedice je kladen na zvířata v národních parcích, kde se z bezpečnostních důvodů nesmí vystupovat z auta (výjimkou jsou tzv. trekové parky). Expedice proto není fyzcky příliš náročná, vyjma několika jedno-a vícedenních treků (nejvyšší hory apod.), které však nemusí absolvovat všichni a čas lze využít několika kratšími výpad do okolí. Lesothští koně jsou malí a mírní a zvládne je i člověk bez předchozích zkušeností s ježděním, každá zkušenost je výhodou.
Teploty v jihafrice v tomto období cca 15-40°C (podle počasí a nadmořské výšky)
Nejčastěji pozorovatelná zvířata: sloni, nosorožci, hroši, hyeny, gepardi, lvi, levharti, bezpočet druhů antilop, krokodýli, buvoli, tučňáci, zebry, varani, opice (zejména paviáni a kočkodani), želvy, damani, supi, orli, plameňáci, pelikáni, čápi, marabu a jiní ptáci

Strava: Společná expediční z místních zdrojů, primárně formou „polopenze naší penze”. Sortiment potravin zcela běžný. Vaření na vlastních benzínových vařičích (optimum 3 ks), v kempech a backpackerch dobře vybavené kuchyně.

Ubytování: Přestože využitím leteckého mostu je expedice Vector III specifická, v cílové zemi již proběhne podle vyzkoušených expedičních modelů. Je samozřejmě nutné přizpůsobit se jihoafrickým „národním rysům”, jako jsou volně žijící divoká zvířata (prakticky jen sloni, hroši a krokodýli – jo a něco hadů) a vysoká kriminalita (prakticky jen u černochů ve velkých městech a jejich okolí), takže je nutné proti obvyklým zvyklostem počítat i s noclehy v kempech a backpackerech (turistická ubytovna, hostel).

Předběžný rozpočet: 55.000 Kč/os, zahrnuje letenku (cca 30.000), pronájem aut (cca 10.000), dopravu vč. silničních poplatků, základní stravu. Financování formou postupného dovýběru v místě, tzv. navyšování kasy. V místě se platí jihoafrickým randem (ZAR), 1 ZAR =cca 4 Kč (2006 3,80). Nezahrnuje očkování (hodí se hepatitida B), vstupné do N.P. (wildcard, cca 1.400,- Kč), případné poplatky za víza, nepředvídatelné výdaje a poplatky za ubytování (kemp 20-50 ZAR, backapacker, penzion 40-120 ZAR)

Počet účastníků: min. 6, max. 12. Max dva vozy, podle počtu osobní (pro 4 osoby) nebo poloterénní (pro 7 osob). Přímo se předpokládá vytvoření dvou a více paralelně operujících týmů se společným postupem mezi zájmovými lokalitami

Závazné přihlášky se zálohou 30.000 Kč (letenka) do 5.11.2007. Info Šťovík, 605-533 721, e-mail: arctos@email.cz