Outdoor club :: Expedice :: Afrika Trip 2017

Afrika Trip 2017

AFRIKA TRIP 2017

Safari – pozorování divokých zvířat v nejhezčích parcích JAR            
Království Svazijsko a Lesotho
Pěšky a na koních v Dračích horách
Mys Dobré naděje
Kapské město – Stolová hora

Afrika Trip 2017 je etapový průstup Jihoafrickou republikou a přilehlých královstvích Lesothu a Svazijsku, s ideálním rozložením zážitků, dobrodružství, poznání, fyzické aktivity i bezpečnosti. Zkušenosti, získané na předchozích expedicích, soukromých cestách i komerčních zájezdech umožňují sestavení atraktivního programu tak, aby fyzická náročnost nejen vyhovovala členům výpravy, ale bylo možné ji měnit i v průběhu cesty podle aktuální situace (počasí, čas, únava…). Spojuje se tak dokonalá znalost terénu s otevřeným cestovním plánem a operativním využitím času.

Program „Afrika Trip 2017“ je naplánován na 19 dní, během kterých lze poznat podstatnou část Jihoafrické republiky (směr cesty ještě není stanoven):

Cesta z Johannesburgu na východ, 2-3 dny ve střední a jižní části Krugerova národního parku stylem „game drive“ – pozorování přírody z auta. XX.  NP Mlilwane ve Svazijsku, pěší safari a  výstup na žulový monolit. Jednodenní pěší túry ve vybraných partiích Dračích hor na území Zulů. Na opačné straně těchto hor, rozlehlých pláních porostlých trávou, leží malé horské království Lesotho – země bez plotů. Horský průsmyk Sani Pass, nejvyšší hora na jih od Kilimandžára (3482m).

Malý, atraktivní NP Mountain Zebra. Mezi několik zastávek na tzv. Garden  Route nesmí chybět mlžné pralesy v Tsitsikammě (pěší túry), ústí řeky Storm River (pádlování), lázeňské městečko Knysna (zevlování), průsmyky pohoří Outeniqua (4x4) a Mossel Bay, kde v roce 1488 přistál první Evropan Bartolomeu Diaz. Zvláštní atmosférou se vyznačuje i chladným antarktickým větrem bičovaný Střelkový mys, nejjižnější geografický bod Afriky. XX. Starobylý vinařský kraj Stellenbosch, Kapské město, Stolová hora a Lví hlava, Mys Dobré naděje.

Podrobný program s denním rozpisem bude k dispozici až pro konkrétní účastníky (chystáme nezávaznou schůzku s bližšími informacemi), i tak ale zůstává program pouze orientační a je možné ho měnit a upravovat k všeobecnému prospěchu podle aktuální situace.

Cesta není doporučena pro děti do 15 let

Doprava: osobními, pravděpodobně terénními nebo poloterénními automobily, předpokládá se spoluúčast při řízení od všech zkušených řidičů v týmu.

Ubytování: nejčastěji expedičním způsobem ve volném terénu ve stanech nebo pod širákem, v NP v kempech či v chatkách, lodžích i backpackerech tak, jak zrovna bude nejvýhodnější a nejbezpečnější. Až na výjimky (max. 2x-3x) bez nočních přesunů.

Strava: program Afrika Trip 2017 zahrnuje všechny snídaně, v národních parcích většinou i večeře, tam ale záleží na dohodě a shodě, kdy je výhodnější nebo dokonce nutné navštívit restauraci. Úroveň jihoafrické kuchyně je mimořádná, stejně jako kvalita potravin v obchodech. Jídlo poskytuje buď ubytovatel, nebo se na jeho přípravě podílí celá skupina podle předem daných pravidel. Obědy a další jídlo během dne si obstarává (a hradí) každý sám.

Bezpečnostní riziko: v daném ročním období a při zachování běžných pravidel a důsledné opatrnosti nízké.

Zdravotní riziko: při zachování běžné hygieny a zdravého rozumu nízké, nebezpečí malárie zanedbatelné. Vše, včetně případného očkování a užívání antimalarik se bude probírat na informativní schůzce.

Termín: listopad 2017, celkový počet dní v Africe 19, včetně cesty 21. Zkrácené termíny (přílet po Krugeru, odlet před Kapským městem, výš v textu označeno XX) v Africe 14 dní, včetně cesty 16. Při vzájemné shodě lze okrajové termíny, tj. Kapské město a okolí + Krugerův park a provincii Mpumalanga (Blyde River Canyon atp.) o několik dní prodloužit. Maximální délka by byla 24 dní.

Přeprava: letecky, Praha – Johannesburg, Kapské Město – Praha. Zkrácený termín Praha – Johannesburg – Nelspruit, Kapské Město – Praha.

Cena: cca 55.000 Kč základní (celý) termín. Cenu zkráceného termínu nelze zatím určit a bude se vypočítávat pouze z reálných úspor/vícenákladů – zohledňuje se pouze nezaplacené vstupné a ubytování. Celková cena je předpokládaná a v krajních případech se může zvýšit, maximálně však o 20%. Taková cena je konečná.

Cena zahrnuje: letenku tam a zpět, pronájem automobilů vč. pojištění, pohonné hmoty, parkování, silniční a dálniční poplatky, ubytování ve všech zmíněných kategoriích, vstupné do národních parků a vybraných kulturních objektů, stravu v uvedeném rozsahu (snídaně a příslušný počet večeří).

Cena nezahrnuje: vstupné do individuálně vybraných objektů, individuálně sjednané služby a průvodce (safari, horské guidy, lanovky apod.), náklady na stravu mimo sjednaný rámec (restaurace, obědy), úrazové pojištění, pojištění léčebných výloh, pojištění právní ochrany, pojištění zodpovědnosti za způsobenou škodu, pojištění zavazadel, náklady na případná očkování.

Režim vstupu: do JAR, Lesotha ani Svazijska není potřeb vízum. Dobrovolníci, podílející se na řízení automobilu musí mít mezinárodní řidičský průkaz.

Informativní schůzka bude svolána v průběhu dubna 2017 až po projevení dostatečného zájmu. Termín a místo schůzky se domluví přímo se zájemci.

Opravdoví zájemci se hlaste nejpozději do 30.4.2017. V první půlce května se sejdeme.

Vedoucím výpravy jsem já.                                    Jan Šťovíček