Outdoor club :: Expedice :: Island Trail 2016

Island Trail 2016

Island trail 2016 (neexpediční výprava):

Island, Faerské ostrovy.


Počet členů výpravy: 7-10

Neexpediční outdoorová výprava na Island. Neexpediční znamená především, že nejsou v plánu vícedenní aktivity s nutností nosit vybavení v batohu. Ačkoli výprava není primárně zaměřena na lezení po horách, některé horské výstupy v plánu jsou, protože co tam taky dělat jiného, že.

Smyslem této výpravy není být nejlevnější, ale být co možná nejlepší a především unikátní. Proto se jede z ČR po zemi vlastními terénními auty a na Island lodí, což je dražší a trvá to déle. Umožní to ale strávit cestou tři dny na izolovaných Faerských ostrovech uprostřed severního Atlantiku.

Program na Islandu vychází ze zkušeností expedice Arctos II a dalších důvěryhodných výprav. Prohlídka vodopádů Sellfoss a Detifoss, pozorování velryb a papuchalků u Húsavíku. Sopečná kaldera Krafla, jezero Mývatn, průjezdy vnitrozemím Islandu po nejtěžších cestách, túry do lávové pouště mezi vnitrozemskými ledovci. Výstupy na sopky Askja, Hekla, Snaefels atd., ledovcová jednodenní túra na nejvyšší horu Islandu Hvannadalshnúkur. Pokud se v týmu sestaví dostatečně zdatné družstvo, je možné se pokusit i o výstup na jednu z nejobtížněji dostupných islandských hor, Herdubreid. Návštěva hlavního města Reykjavíku, největšího města islandského severu Akureyri. Nesmí chybět gejzír Strokkur, vodopád Gullfoss a Sněmovní pláň. Počítá se i s plavbou na ostrovy Vestmanyjár, zničené v sedmdesátých letech 20. století erupcí tamní sopky. Plavba po ledovcové laguně Jökulsarlón. Součástí plánu je minimálně jeden (až dva) ponytreky na islandských ponících. Vícedenní koňské putování bylo zavrženo, neboť je dražší, než náklady jednotlivce na celou výpravu. Jestli se budeme plavit po mořích, lagunách a řekách Islandu na vlastních nafukovacích lodích, bude záležet především na konečném složení týmu.

Předpokládá se kontinuální pobyt v přírodě s bydlením ve stanu a spaním ve spacáku. Hygiena se odbyde v místních, volně přístupných termálních pramenech.Jídlo částečně společné, neexpediční (snídaně/večeře), z co největší části dovezené, protože je tam šíleně draho.

Předpokládaná cena: 50-55.000 Kč, zahrnuje především lodní lístky a náklady na přípravu automobilů.

Termín: cca 23.6-14.7.2016

Předběžné přihlášky do 31.12.2015

Závazné přihlášky se zálohou min. 10.000 do 31.1.2016. V průběhu února bude nutné složit další peníze (cca 25.000 Kč) na zakoupení lodního lístku. Trajekty na Island bývají v březnu už vyprodané na celou sezónu. Ostatní finance počkají blíže k odjezdu.

Pořádá: Šťovík a Hynek Cikánek